Як Google знищив Inktomi: історія успіху інтернет-гіганта

У блозі Дієго Баша (Diego Basch’s Blog) з’явилася досить цікава історія, що оповідає про те, як на початку 2000-х рр.., тоді ще маловідомий пошуковик Google знищив гіганта № 1 пошукового ринку Заходу – Inktomi .

Нагадаємо, що в березні 2000 року ринкова капіталізація Inktomi становила 25 млрд. дол США, однак, через рік, вартість акцій компанії впала на 99,9%. В результаті Inktomi був куплений Yahoo за 250 млн. дол США. Причиною тому став вихід Google на пошуковий ринок Заходу. Як же нинішньому інтеренет-гігантові вдалося настільки стрімко прорватися на ринок, усунувши більшість можливих конкурентів?

Ось що розповідає Дієго Баш, на той момент виконавчий директор Inktomi:

«На той момент наша мета зводилася виключно до розширення індексної бази і підвищення релевантності видачі. Після того, як наша індексна база розширилася – стало ясно, що важливу роль має відігравати актуальність документів. Звичайно ж, цілком можливо відфільтрувати найбільш свіжі та релевантні результати з десяти мільйонів документів з декількома добре підібраними ключовими словами. Однак, якщо у вашій базі – мільярди документів – зробити це, не володіючи складним алгоритмом ранжирування практично неможливо. У 1999 році Google першим запропонував вирішення цієї проблеми, представивши власну версію PageRank. Тоді ніхто з представників галузі не поставився до цього серйозно. Згодом саме цей фактор і став ключовим.

Мій невеликий внесок у визначення релевантності документа полягав у створенні простої формули, яка зводилася до підрахунку ключових слів в посиланнях, що вказують на сторінки. На той момент в індексному базі Yahoo.com було близько 1 млн. примірників документів, що містять в посиланнях ключові слова.

Ще однією проблемою був облік запитів «по довгому хвосту», за якими користувачі також приходять на сайти. Тоді я вирішив використати для підрахунку логарифм, який обчислюються зростанням вживання будь-якого слова в документі для подальшого аналізу запитів. Звичайно, формула була не такою складною, як розрахунок PageRank Google, але тоді для нас це був величезний крок вперед.

Крім того при формуванні результатів пошукової видачі нашими пріоритетами були: 1. релевантність 2. релевантність і 3. ще раз релевантність.

Що ж завадило нам домогтися успіху?

Inktomi ніколи не прагнув контролювати зовнішній простір. На відміну від Google, який завжди контролював швидкість рендеринга кінцевого відображення результатів пошуку, ми надавали результати своїм партнерам, використовуючи API. В результаті, затримки в передачі даних завдали компанії непоправний збиток.
Крім того, Inktomi ніколи не підтримував сніппети і кешування документів. Наше керівництво стверджувало, що без кешування цикл сканування сторінок краулерів буде набагато коротший, ніж у Google; а замість фрагментів у нас існувала система автоматичної генерації коротких рефератів документа. Звичайно, такий підхід був абсолютно марний, коли користувач шукав, наприклад, технічні характеристики пристрою, що вживалися «десь глибоко всередині тексту» і не потрапили в автоматично згенерований опис документа.

На відміну від нас представники Google зрозуміли, що пошукова система – не просто пошук «десяти відповідних посилань», за якими повинен клікати користувач, щоб знайти потрібне. Саме тому вони обрали підхід задоволення природної людської потреби в інформації. В цьому-то і полягає основна перевага Google як гіганта пошуку.

На жаль ми не змогли зробити крок далі краулінга та автоматизованого синтезу інформації, за що і поплатилися своїм існуванням як самостійної пошукової компанії ».

На закінчення відзначимо, що в останні роки Inktomi зосередився на наданні інформації про відвідані роботом сайтах для LookSmart, MSN, Hotbot, Overture і деяких інших мереж і каталогів. Система не має власного інтерфейсу, проте здійснює платний краулінг для інших пошукових машин. Після відомого краху доткомів Пошукова система Inktomi була визнана одним з найбільших «мильних бульбашок» десятиліття.

Ви азартні і любите завжди бути попереду. Тоді покер саме для вас. Запрошуємо вас у світ покер старс разом зі знаменитими гравцями Росії на сайті http://pokerzvezdi.com

Ви можете залишити коментар, чи трекбек з вашого власного сайту.

Залишити коментар